Hasse Persson

Hasselblado Centro, Gioteburgo Meno muziejaus kuratorius

vertimas iš švedų kalbos

Antanas Sutkus yra žymus fotografas, artimiausiu laiku planuojantis surengti savo darbų parodą gimtinėje Lietuvoje. Dabar jo darbai rodomi Švedijos miesto Landskrona muziejuje.


,,Jo nuotraukos yra didelis menas

 

- Tai, ką jis daro, yra didelis įnašas į fotografiją, teigia Hasse Persson.

Anksčiau jis dirbo fotografu Švedijos dienraštyje Expressen ir parodų organizatoriumi Hasselblado centre, Goteburge. Hasse Persson keletą kartų aplankė Antaną Sutkų ir tikisi 2006-aisiais Goteburge surengti fotografijos parodą, kurioje būtų eksponuojami šio žymaus menininko darbai.

- Vartai į rytus atsivėrė tik pastaraisiais metais. Lietuvoje nėra perspektyvų šalies fotografams siekti pripažinimo vakaruose, todėl mes stengiamės jiems padėti,- teigia Hasse Persson.

Švedijoje Antanas Sutkus pristatomas Modernaus meno muziejuje Stockholme, prieš tai jo darbai buvo rodomi dar ir Paveikslu namuose Sundsvalyje (Švedija), kur pirmą kartą jį pastebėjo Landskrona muziejaus atstovai.

- Man buvo pasiūlyta užsukti į internetinį puslapį, kuriame pirmą kartą pamačiau ir susižavėjau šio fotografo darbais,- sako fotografas ir parodų organizatorius Janne Jonsson.

Savo gimtinėje Lietuvoje Antano Sutkaus įnašas į fotografijos meno vystymąsi yra neišdildomas. Gimęs 1939-aisiais ir, būdamas trisdešimties, jis padėjo pamatus dar tik pradėjusiai vystytis fotografijai tuometinėje Sovietų Sąjungoje.

2001-aisiais Antanas Sutkus gavo 100 000 švediškų kronų (apie 38 tūkst. litų) iš Hasselblad fondo. Pinigai buvo skirti fotografo sukauptam nuotraukų archyvui Lietuvoje atnaujinti ir užtikrinti jo saugumą. Fotografijų, kurios buvo darytos 1959-1989 metais, yra sukaupta daugiau kaip 700 000.

- Sutkų galima palyginti su švedu Christer Stromholm. Jis yra ,,aukso kasykla, kalbant apie Sovietų ir Rytų Europos fotografiją, - pasakoja Hasse Perrson.

Jo nuotraukose atsispindi žmonių kasdienybė. Pagrindinė tema – žmonės, maži vaikai. Viename fotografijų rinkinyje pagrindinė tema yra žmonės, išgyvenę koncentracijos stovyklas, kitame – filosofo Jean Paul Sartre vizitas Lietuvoje 1969-aisias.

- Sutkus, savo darbuose įkūnijantis humanistines idėjas, atkreipia viso pasaulio žmonių dėmesį. Jis neabejotinai išliks fotografijos istorijoje kaip vienas iš didžiausių XX a. menininkų.