Rasa Lukaitytė, www.DELFI.lt

2009 gruodžio mėn. 14 d.

A.Sutkus dėl nepalankių mokesčių prašė honorarą pervesti labdarai

 

Pasikeitus „Sodros“ įmokoms, vienas garsiausių šalies fotografų, buvęs Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas Antanas Sutkus užsakovo prašė honorarą pervesti labdarai. Jis skaičiuoja, kad gauti honorarą tiesiog neapsimoka, nes nuo jo ne tik nuskaitomi „Sodros“ mokesčiai, bet ir honoraro dydžio dalimi mažėja valstybinė pensija. Kartu jis piktinasi pensijos mažinimu ir tvirtina, kad su tuo sutiktų, jei nuo jo nukirpta dalis būtų atiduodama dar mažiau gaunantiems pensininkams.

„Šiemet aš tik vieną kartą ir turėjau gauti honorarą, bet paprašiau, kad tuos 50 Lt pervestų į „Caritą“. Galų gale menininkas niekada neišeina į pensiją, jis visada kuria, kažką dirba, kažką daro, o už tą darbą jį dar baudžia. Tai yra visiška kvailystė. Fotografijoje honorarai nėra dideli. Gerai spaudai nuotraukos paruošimas dažnai kainuoja 30-90 Lt. O užsakovas skambina ir verkia, kad gali mokėti 50 Lt. Tai jau aš išeina, kad padarau labdarą, nes parduodu už mažiau nei man kainavo. Paskui man ateina honoraras, nuo kurio nuskaičiuoja mokesčius ir tą dieną man neskaičiuoja pensijos. Ir vėl aš prarandu, ne tik aš, bet ir kiti žmonės“, – apie savo situaciją pasakojo vienas garsiausių Lietuvos fotografų.

Nuo šių metų pradžios honorarus apmokestinus dalimi „Sodros“ mokesčių, mažėja ir gaunančių rentas bei valstybines pensijas pajamos, jei jie gauna honorarus. Tiesiog honoraro gavimo dieną jiems neskaičiuojama ši išmoka. Šiuo metu honorarai yra apmokestinti trečdaliu „Sodros“ tarifo ir 9 proc. sveikatos draudimo mokesčiu, kurie iš viso sudaro– 17 proc., o nuo Naujųjų metų mokesčiai nuo honoraro didės iki 25 proc.

Šiuo metu Seime yra sudaryta darbo grupė, spręsianti menininkų ir pajamų pagal autorinius atlyginimus apmokestinimą.

Parduotuvių patriotams nėra

A. Sutkus taip pat piktinasi, kad jam, kaip ir visiems pensininkams, nuo sausio turėtų mažėti ir pensijos.

Dabar jo senatvės pensija yra 1300 Lt, o valstybinė – 800 Lt. Taigi, pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimus, senatvės pensija jam mažės apie 133 Lt, o valstybinė – apie 120 Lt.

„Aš negaliu verkti, esu vertinamas tarptautiniu mastu ir aš dar išsisuku nuo tos šmėklos, bet ką gali žinoti, o jeigu atsigulsi ant patalo. Tos pensijos juk turi būti garantas, užtikrinantis pragyvenimą. Man šiandien buvo didžiausias šokas, kai nuėjau savaitei nusipirkti maisto dviem žmonėms, kuris kainavo 200 Lt, o vaistai trims savaitėms man kainavo 600 Lt. Tai yra lygiai tiek pat, kiek yra mano pirmo laipsnio valstybinė pensija. Aš sutikčiau atiduoti tuos pinigus, kuriuos nuima nuo mano pensijos, jei jie keliautų tiems žmonėms, kurie gauna mažiau nei 650 Lt. Bet mums sumažina, kad mes padengtume „Sodros“ valdininkų rūmus, pastatytus visoje Lietuvoje. Kaip ten sakoma, bažnyčia, „Maximos“ ir „Sodros“ pastatai yra gražiausi visoje Lietuvoje“, – piktinosi fotomenininkas.

Jis sako, kad ir gaunant nesumažintas pensijas jam tekdavo padirbėti, kad galėtų pragyventi, nes tenka išlaikyti ne tik savo būstą, bet ir daugiau nei 100 kv. m užimantį archyvą.

„20 metų man skambindavo ir prašydavo būti patriotu, duoti nemokamai spausdinti mano nuotraukas. Dešimt metų aš jas daviau, o kai išėjau į pensiją, pradėjau galvoti. Žinot, aš nemačiau nė vienos maisto prekių parduotuvės ar vaistinės patriotams, yra tik bendros“, – ironizavo pašnekovas.

Jo teigimu, šiuo metu yra nuvertintas talentas ir intelektas.

„Mano pažįstama, labai gera Latvijos fotografė sako: „Šįmet nė vieno mano darbo nenupirko, bet aš džiaugiuosi, kad turiu darbą“. Ji dirba Švedijos ambasadoje valytoja, bet ji ten gauna gerokai daugiau nei aš gaudavau dirbdamas sąjungos pirmininku. Kažkada pusiau diplomatiniame ratelyje juokavome apie socialinę padėtį. Aš sakau: „Įsivaizduokite, kad geriausias Švedijos fotografas, siekdamas pragyventi, dirbtų sodininku Lietuvos ambasadoje“. Jie visi labai garsiai ir ilgai juokėsi“, – prisiminė A. Sutkus.